paragliding škola kurzy létání
BESKYDSKÁ ŠKOLA LÉTÁNÍ
ALTO PARAGLIDING SCHOOL
ŠUMAVSKÁ ŠKOLA LÉTÁNÍ
NABÍDKA PRO PILOTY
PRO POKROČILÉ PILOTY
TANDEMOVÉ LETY
ELŮV OBCHOD
VÝUKA PARAGLIDINGU
PROFESIONÁLNÍ STŘEDISKO PARAGLIDINGOVÉHO VÝCVIKU
Aktivní pilotáž - co to je a jak na ni...
20.10.2010 = Dalibor Carbol = zobrazeno 9304x = komentováno 0x
Kombinace těchto dvou slov se často používá v souvislosti s bezpečností při paraglidingu. Často tato slova slyšíte na našich kurzech, často je čtete v našich článcích. Pojďme si je dát pod lupu a vysvětlit si pořádně, o co vlastně jde a jak s tím zacházet.
Pravidla bezpečného létání pro piloty po Základním kurzu
13.6.2010 = El Speedo team = zobrazeno 8234x = komentováno 0x
Paragliding je sportem, ve kterém se schází hned několik zajímavých momentů – jednoduchost, volnost pohybu v prostoru, cenová dostupnost, přátelské prostředí a aktivní odpočinek. Bezpečnost je však na prvním místě.
Důvody a způsoby použití záložního padáku
1.5.2010 = El Speedo team = zobrazeno 10390x = komentováno 0x
Pilot používá záložní padák v okamžiku nouze, tedy tehdy, pokud nemá dostatek času na jiné řešení, nebo ani jiné neexistuje. V některých případech může být použití záložního padáku sporné a rozhodnutí závisí na úsudku pilota.
B-stall (jednoduchý sestupový manévr)
17.4.2010 = El Speedo team = zobrazeno 8789x = komentováno 0x
B-stall patří mezi jednoduše proveditelné sestupové manévry. Je možné ho nacvičovat už na Základním kurzu. Pro zájemce o licenci PL B je jeho zvládnutí povinné (a to na padáku příslušné kategorie).
Starty s padákem a jak na ně...
15.4.2010 = El Speedo team = zobrazeno 8243x = komentováno 0x
Sníh se snad už definitivně ztratil z našich startovaček a začíná nám letová sezóna. Po dlouhé zimě mohou zvláště absolventi závěrečných loňských kurzů ocenit připomenutí toho, na co si mají dávat při starech pozor. Napsali jsme pro vás pár odstavců o startování, tak třeba někomu příjdou vhod.
Zaklopení vnějších částí vrchlíku – "uši"
4.4.2010 = El Speedo team = zobrazeno 8645x = komentováno 0x
A máme tady popis dalšího manévru, který se vám při létání může velmi hodit. S tímto manévrem by se měl pilot seznámit již v průběhu výcviku - takže pro většinu jen pro připomenutí.
Symetrické (čelní) zaklopení – „FRONTŠTÁLEK“
25.3.2008 = El Speedo team = zobrazeno 8475x = komentováno 0x
Vinou výrazného snížení úhlu náběhu vrchlíku v turbulencích nebo po dynamických předstřelech dochází k jeho zaklopení. Náběžná hrana se zbortí, vytvoří větší čelní odpor, pilot se díky své setrvačnosti dostane mírně před vrchlík. Tím se úhel náběhu zvýšil a vrchlík se prakticky v tentýž moment regeneruje.
Negativní zatáčka
1.7.2006 = El Speedo team = zobrazeno 10722x = komentováno 0x
Při negativni zatáčce dojde k odtržení proudnic na jedné půlce padáku tím, že tuto půlku přebrzdíte, zrušíte rychlost obtékání, zrušíte vztlak a tato část vrchlíku začne couvat dozadu za vás. Říkáte si že jste podobnou větu před nedávnem četli?
Full stall
30.5.2006 = El Speedo team = zobrazeno 10610x = komentováno 0x
A tak jak jsem vám v minulém článku o manévrech slíbil, tak i činím. Popíšeme si figuru, která v mnoha pilotech budí smíšené pocity a respekt. Přitom je to jeden z mála léků na již popisovanou kravatu, stejně jako stabilní výstup z negativky, helikoptéry nebo z figur, které se prostě nepovedou.
Kravata - zavlečení vrchlíku do šňůr
21.4.2006 = El Speedo team = zobrazeno 11732x = komentováno 0x
Kravata není manévr, který by si pilot občas vyzkoušel či natrénoval. Je to stav, který může nastat a při kterém je třeba zachovat chladnou hlavu a urychleně ho řešit. Je to jedna z těch prekérních situací co paragliding zvláště na výkonnějších křídlech může přinést.
 
 
 
 
 
Beskydy Card